Jak zostać monterem rusztowań?
Profesjonalny montaż rusztowań wbrew pozorom nie jest łatwy. Wymaga sporej wyobraźni i dobrej znajomości przepisów prawa z różnych dziedzin. Aby zostać monterem, należy ukończyć specjalny kurs. Obejmuje on część zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Kursantów wyczula się na to, by wykonywali swoje obowiązki dokładnie i kładli duży nacisk na bezpieczeństwo. Jak wygląda kurs na montera rusztowań?
Część teoretyczna
Część teoretyczna wbrew pozorom jest bardzo istotna dla przyszłego montera. Firmy oferujące wynajem rusztowań chętnie zatrudniają fachowców, którzy doskonale znają kruczki prawne i potrafią zaprojektować rusztowanie dla swoich klientów tak, by było bezpieczne, praktyczne i przeszło każdą kontrolę. Podczas części teoretycznej kursanci zapoznają się szczegółowo z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, obowiązującymi przy montażu i demontażu rusztowań. Zajęcia traktują nie tylko o bezpieczeństwie monterów, ale również osób postronnych, takich jak przechodnie czy użytkownicy obiektu stojącego obok. Przyszli monterzy uczą się także, jak profesjonalnie prowadzić dokumentację techniczną oraz reguł dotyczących użytkowania gotowego rusztowania. Poznają także różne rodzaje rusztowań oraz metody ich składania.
Część praktyczna
Cześć praktyczna umożliwia wprowadzenie zdobytej wiedzy w życie. Podczas ćwiczeń przyszli monterzy nauczą się, jak wykonywać prace przygotowawcze przed montażem rusztowań. Fachowcy wytłumaczą, jak przygotowuje się materiały oraz jak zabrać się do oszacowania wielkości ekipy montażowej. Kursanci zobaczą także, jak w praktyce wygląda przygotowywanie dokumentacji. Przy pomocy własny rąk, podczas części praktycznej, kursanci montują rusztowania modułowe, ramowe, rurowe i inne. Dowiadują się także, jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę stanu technicznego rusztowania. Dopiero po skończeniu kursu osoby biorące w nim udział mogą zająć się profesjonalnym montażem rusztowań zawodowo.