Jak należy przygotować miejsce pod rusztowanie?
Rusztowanie to najczęściej wykorzystywana instalacja do przeprowadzania prac na wysokościach. Stosowane powszechnie na budowach, przy modernizacjach i renowacjach najróżniejszych budynków. Bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych zależy nie tylko od zgodności z dokumentacją czy posiadanych certyfikatów, ale także od miejsca postawienia rusztowania.
Wymagania dotyczące podłoża pod rusztowania
Zgodnie z prawem montaż rusztowań można rozpocząć na podłożu, które jest stabilne i wyrównane, zapewniające odpowiedni odpływ wód opadowych. Nośność gruntu powinna wynosić 100 kPa (0,1 MPa), a pochylenie drogi, po której będą się poruszać rusztowania przejezdne, nie powinno przekroczyć 1%.
Wyrównanie podłoża pod rusztowanie nie może nastąpić w wyniku przekopania czy zasypania gruntu, by nie dopuścić do jego nierównomiernego osadzania się. Na przygotowanym podłożu stawia się podkłady drewniane (i tylko drewniane), pozbawione wszelkich skaz i pęknięć. Na podkładach umieszcza się śrubowe podstawki, do których montuje się rusztowanie.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Na pewno na chodniki i kostki brukowe – nie mogą być popękane, muszą być ułożone równo i stabilnie. Jeśli grunt jest pochyły, należy przygotować specjalnie tarasy, wyrównujące teren, co umożliwi montaż rusztowania.
Kiedy podłoże pokryte jest śniegiem, lodem lub jest wyjątkowo śliskie, konieczne jest skucie lodu i odśnieżenie, a także zadbanie o to, aby podłoże nie było wysoce błotniste i grząskie.
Przed montażem i demontażem rusztowania należy oznaczyć i odgrodzić strefę niebezpieczną oraz zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych. Przygotowanie miejsca do montażu to również zadbanie o to, aby nie był on przeprowadzany w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, np. w czasie silnego wiatru, opadów śniegu czy deszczu.