Porównanie rusztowań platformowych i elewacyjnych
Rusztowania od wieków umożliwiały realizację prac na wysokościach. To tymczasowa konstrukcja, która okazuje się niezbędna podczas prac budowlanych, remontowych czy instalacyjnych.
Obecnie jest kilka różnych typów rusztowań. Do najczęściej wykorzystywanych możemy zaliczyć tradycyjne rusztowania elewacyjne oraz przestronne rusztowania platformowe. Oba te warianty dostępne są w naszej ofercie. Zapewniamy ich wynajem oraz profesjonalny montaż. W tym artykule przedstawimy najważniejsze cechy oraz różnice między rusztowaniami elewacyjnymi a platformowymi.
Rusztowania platformowe i elewacyjne: konstrukcja
Rusztowania elewacyjne występują w różnych wariantach i konfiguracjach. Wyróżniamy rusztowania ramowe (w tym tzw. rusztowania warszawskie wykorzystywane przy niewielkich robotach remontowo-budowlanych małych obiektów), rusztowania modułowe, rusztowania przejezdne (ruchome) oraz rusztowania rurowo-złączkowe.
W przypadku rusztowania platformowego wąski podest, jak w przypadku rusztowań elewacyjnych, został zastąpiony platformą o powierzchni niemal 4m². Dzięki temu pozwalają na bezpieczną i wygodną pracę nawet dwóm osobom jednocześnie.
Rusztowania platformowe i elewacyjne: zastosowanie
Rusztowania elewacyjne to zdecydowanie najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany typ rusztowań. Znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas wykonywania elewacji budynków. Sprawdzają się również podczas prac renowacyjnych obiektów zabytkowych. Umożliwiają wykonywanie prac na wysokości, a służą do utrzymywania osób, materiałów i sprzętów. Mogą również być rozwiązaniem ochronnym, zabezpieczającym przed upadkiem z wysokości przedmiotów lub ludzi.
Rusztowania platformowe wykorzystywane są podczas prac budowlanych i remontowych, które obejmują większe powierzchnie, np. stropy. Jednym z wariantów rusztowań platformowych są konstrukcje jezdne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim wewnątrz pomieszczeń i na stosunkowo niewielkich powierzchniach, gdzie istnieje konieczność częstej zmiany stanowiska pracy. Takie rozwiązanie wpływa nie tylko na wygodę, ale i tempo realizacji prac.