Rusztowanie, które przeszło do historii fotografii
Niewątpliwie najbardziej znanym na całym świecie rusztowaniem jest to, które zostało uwiecznione w 1932 roku na fotografii Charlsa Clydea Ebbetsa. Mowa o zdjęciu zatytułowanym „Przekąska pod chmurami” (po angielsku „Lunch atop a Skyscraper”).
Co przedstawia „Przekąska pod chmurami”?
To kultowe zdjęcie jest obecnie zaliczane do grupy 100 najważniejszych fotografii świata. Przedstawia grupę robotników jedzących lunch na rusztowaniu budowlanym budowanego wtedy Rockefeller Center. Był to jeden z pierwszych w historii drapacz chmur, a warunki pracy przy jego wznoszeniu znacząco odbiegały od tych, które znamy z dzisiejszych placów budowy. Robotnicy przedstawieni na fotografii beztrosko jedzą posiłek, palą papierosy i swobodnie rozmawiają, a okoliczności tego lunchu są dość niezwykłe – panowie spożywają go, siedząc na niezabezpieczonej niczym belce rusztowania znajdującej się na wysokości 69 piętra!
Do dzisiaj ujęcie to budzi zachwyt, ale jednocześnie trwogę. Wystarczy pomyśleć, co mogłoby się stać, jeśli którykolwiek z robotników niechcący by się pośliznął. Strach, który odczuwamy patrząc na „Przekąskę pod chmurami” przenika aż do szpiku kości. Patrząc na grupkę robotników, uświadamiamy sobie do czego jest zdolny człowiek, gdy doskwiera mu nędza i lęk przed utratą pracy.
Praca bez przepisów BHP
W latach 30’ przepisy BHP nie obowiązywały i robotnicy pracowali na dużych wysokościach bez jakichkolwiek zabezpieczeń. W tamtych czasach takie ujęcie miało jedno zadanie – przedstawić robotników wznoszących pierwsze drapacze chmur w roli bohaterów, którzy nie boją się nawet śmierci. Na ówczesnych placach budowy robotnicy pracowali w zupełnie innych warunkach niż to ma miejsce dzisiaj. Współcześnie nikt nie pozwoliłby sobie na tak rażące łamanie przepisów BHP. Przez pracę na wysokości bez zabezpieczeń śmiertelność wśród robotników była spora.
Zdjęcie zostało po raz pierwszy opublikowane na łamach „New York Herald Tribune” w październiku roku 1932. Do dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć na całym świecie. Chyba żadna inna fotografia nie pojawiła się na tak dużej ilości plakatów, reprodukcji i obrazów, które zdobią ściany domów i biur na całym globie.