Zasady bezpiecznej pracy na rusztowaniach cz.1
Rusztowania to wyjątkowo niebezpieczne miejsce pracy. Duża wysokość i ograniczona ilość miejsca to bardzo trudne warunki, które stwarzają ryzyko wystąpienia bardzo groźnych wypadków. Każdy pracownik musi przede wszystkim dbać o własne bezpieczeństwo i ochronę własnego życia i zdrowia. Przepisy BHP regulują bezpieczeństwo pracy na konstrukcjach rusztowań.
Praca na wysokości
Praca na wysokości to według przepisów praca, która jest wykonywana na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 m nad poziomem podłogi albo ziemi. Taka praca powinna być zorganizowana w taki sposób, aby pracownik nie musiał wychylać się poprzez poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi. Rusztowania muszą być odpowiednio przygotowane zanim wejdą na nie pracownicy.
Balustrady
Miejsce pracy, które znajduje się minimum 1 metr nad poziomem gruntu (albo wyżej) musi być w odpowiedni sposób zabezpieczone, powinny być tam zainstalowane balustrady. Przepisy precyzyjnie opisują ich wygląd: muszą mieć poręcz ochronną na wysokości 1,1 m, krawężnik o wysokości 0,15 m i poprzeczkę przebiegającą w połowie wysokości między poręczą a krawężnikiem.
Jeśli nie można z jakiś względów zamontować takich balustrad, pracownik musi być chroniony w inny sposób – np. za pomocą indywidualnych szelek bezpieczeństwa.
Pomosty robocze
Oprócz odpowiednich balustrad powinno się zapewnić pracownikom ściśle określone przepisami pomosty. Muszą być przede wszystkim stabilne i zabezpieczone przed nieprzewidywalną zmianą położenia (to samo tyczy się wszelkich drabin, klamr i innych urządzeń). Konieczne jest, aby wytrzymywały przewidywane obciążenia. Ponadto powierzchnia pomostu musi być wystarczającej wielkości dla wszystkich mających na nim pracować ludzi oraz ich narzędzi i innych niezbędnych materiałów. Podłoga pomostu musi być równa, pozioma oraz stabilnie umocowana do elementów konstrukcyjnych pomostu.
Nie można zapominać o czytelnych informacjach dotyczących wielkości i dopuszczalnego obciążenia, które powinny być umieszczone w widocznym miejscu na każdym pomoście.
Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów BHP
Za jakiekolwiek naruszenie przepisów BHP związanych z pracą na rusztowaniach pracodawcy lub osobie kierującej pracownikami grozi mandat w wysokości od 1000 do 2000 zł. Inspektor pracy może także przekazać taką sprawę dalej do sądu rejonowego, a tam kara grzywny może osiągnąć nawet 30 000 zł.