Wady i zalety rusztowań aluminiowych
Z aluminium można wyprodukować każdy rodzaj rusztowania. Jeśli chodzi o duże konstrukcje fasadowe, często jeszcze stawia się na stal, która dobrze znosi duże obciążenia. Jednak coraz więcej firm chętniej korzysta z nowoczesnych rusztowań aluminiowych, zwłaszcza jeśli chodzi o rusztowania jezdne.
Zalety rusztowań aluminiowych
Rusztowania aluminiowe stają się coraz bardziej popularne, gdyż mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo stabilne i wytrzymałe. Aluminium to materiał, który jest stosunkowo łatwy w obróbce. Umożliwia więc stworzenie rusztowania nawet o bardzo skomplikowanej i wymagającej konstrukcji. Aluminiowe elementy w prosty sposób można formować i łączyć różnymi metodami, dlatego projektant nie ma w zasadzie większych ograniczeń. Aluminium jest jednak przede wszystkim bardzo odporne na korozję. To sprawia, że świetnie sprawdza się w wilgotnych środowiskach pracy. Nie są mu straszne także bardziej wymagające warunki pracy, np. w zakładach chemicznych. Rusztowanie aluminiowe poradzi sobie wszędzie i to bez skomplikowanych, uciążliwych zabiegów konserwacyjnych. Należy pamiętać też, że aluminium można poddać lakierowaniu lub anodowaniu. Dzięki temu udaje się uzyskać pożądane właściwości konstrukcji. Przy tym wszystkim aluminiowe rusztowanie jest niepalne – nie stwarza więc żadnego zagrożenia we wcześniej wspomnianych zakładach chemicznych lub innych miejscach, gdzie łatwo o zaprószenie ognia. Rusztowania aluminiowe słyną jednak ze swojej najważniejszej cechy: są bardzo lekkie. Nie są więc wymagające w transporcie ani podczas montażu i demontażu. Rusztowania aluminiowe dobrych producentów składa się bez konieczności używania zaawansowanych narzędzi, gdyż mają budowę modułową.
Wady rusztowań aluminiowych
Jedyną wadą, jaką mają rusztowania aluminiowe, jest ich przewodnictwo elektryczne. W związku z nim konstrukcji z aluminium nie wolno używać przy pracach z instalacjami elektrycznymi. Przy innych pracach rusztowania aluminiowe wydają się niezastąpione.