Charakterystyka rusztowań platformowych

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie prac na wysokościach bez użycia rusztowania. Remont dachu czy docieplanie elewacji wymaga wykorzystania stabilnej konstrukcji, na której można bezpiecznie postawić stopy, a także umieścić wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Istnieją różne typy rusztowań, a jednym z nich jest rusztowanie platformowe, bez którego nie udałoby się wykonać wielu prac budowlanych oraz renowacyjnych.

Budowa i cechy rusztowania platformowego

Jak sama nazwa wskazuje, rusztowanie platformowe spośród innych rusztowań wyróżnia się obecnością platformy, której powierzchnia może wynosić nawet 4 m2. Pomosty w pozostałych rodzajach rusztowań są wąskie, co znacznie ogranicza możliwy udźwig i swobodę ruchu. Podczas gdy zazwyczaj na rusztowaniu może przebywać tylko jedna osoba oraz lekkie przedmioty, na konstrukcji z  platformą z powodzeniem może pracować kilka osób jednocześnie lub można umieścić tyle materiału, by nie trzeba było co chwilę go uzupełniać. Montaż rusztowania platformowego nie jest skomplikowany, ponieważ konstrukcja ta składa się z zaledwie kilku elementów. Dzięki temu, że części rusztowania wyposażone są w połączenia zaciskowe, jego budowa nie wymaga użycia żadnych narzędzi. Łatwo można także wyregulować jego wysokość lub rozłożyć na dwa oddzielne, mniejsze rusztowania.

Platforma rusztowania wykonana jest z wytrzymałej, wielowarstwowej płyty pokrytej antypoślizgową powłoką z żywicy fenolowej, która chroni ją też przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Rusztowanie wyposażone jest w rolki jezdne z hamulcami, co umożliwia przesunięcie konstrukcji bez kłopotliwego demontażu. Solidne i gwarantujące bezpieczeństwo rusztowania platformowe cieszą się powodzeniem szczególnie podczas prac remontowych, ponieważ można je wykorzystać także wewnątrz budynku.