Charakterystyka rusztowań systemowych

Rusztowania występują w wielu wariantach, których oznaczenie zależy od sposobu ich budowy, użytych materiałów, sposobu użytkowania, a także sposobu przenoszenia obciążeń oraz rodzaju kotwiczenia.

Jednym z najpopularniejszych typem rusztowań są rusztowania systemowe. Choć w porównaniu do innych tego typu konstrukcji są one droższe oraz bardziej skomplikowane w montażu, zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo pracy. Często są one oferowane przez firmy zajmujące się wynajmem rusztowań. Dlatego właśnie są jednym z najczęściej wykorzystywanych typów rusztowań w pracach remontowych, pracach konserwacyjnych czy w branży budowlanej.

Technicznie, konstrukcja tego typu rusztowań jest połączona za pomocą, stojaków oraz rygli, które łączą poszczególne elementy w stałych, regularnie rozmieszczonych punktach. Elementem uzupełniającym są mające pełnić funkcje złączeń, specjalne kryzy, na których znajdują się zaczepy, służące do mocowania zastrzałów oraz rygli. Ich mocowanie wykonywane jest z reguły klinowo.