Dlaczego rusztowania powinny być certyfikowane?

Bezpieczeństwo to najważniejszy czynnik, który należy wziąć pod uwagę w trakcie różnego rodzaju prac budowlanych. Ma on kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku korzystania z rusztowania, ponieważ to właśnie w trakcie tych działań, każdego roku dochodzi do dużej ilości nieszczęśliwych wypadków. Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników, dobrym rozwiązaniem jest bazowanie jedynie na certyfikowanych rusztowaniach. Dlaczego? I o jakich certyfikatach mowa? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie wymagania powinno spełniać rusztowanie?

Rusztowania dostępne na rynku różnią się wieloma cechami m.in. tym, czy posiadają certyfikaty jakości i bezpieczeństwa, czy też nie. Warto pamiętać, że jedynym słusznym wyborem są profesjonalne i sprawdzone konstrukcje, wyróżniające się jakością potwierdzoną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBIGS). Dokument ten daje nam gwarancję, że produkt został zbadany, wykazuje odpowiednią jakość i może być wykorzystywany w sposób bezpieczny. Kryteria, którymi kieruje się IMBIGS są opracowane na bazie szeregu norm europejskich, w tym w głównej mierze na bazie norm serii EN 12810 i  EN 12811. Co ważne, standardowa procedura umożliwia uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zgodność z „Kryteriami Oceny Wyrobów Pod Względem Bezpieczeństwa”, a procedura dodatkowa, wiążąca się z opłatą, pozwala na uzyskanie Certyfikatu Bezpieczeństwa uprawniającego do oznakowania wyrobów znakiem „B”.

O czym warto pamiętać?

Z roku na rok da się zauważyć, że coraz więcej osób rzeczywiście zwraca uwagę na jakość wykorzystywanych elementów, a świadomość dotycząca bezpieczeństwa w pracy stale rośnie. Należy bowiem pamiętać, że do tragicznych wypadków może dojść w najmniej spodziewanym momencie, a dzięki wykorzystaniu solidnych pomocy możemy zmniejszyć zagrożenie. Wiele firm na własnym przykładzie przekonało się, że w niektórych aspektach nie warto oszczędzać i że wykorzystanie rusztowania o dobrych parametrach przekłada się na bezpieczeństwo.  

Tym bardziej że badania, którym poddawane są rusztowania to naprawdę zaawansowane testy. Polegają one m.in. na sprawdzeniu mechanicznym elementów nośnych i węzłów systemu rusztowań w akredytowanym laboratorium badawczym, przeprowadzeniu analizy statycznej dla konfiguracji rusztowań deklarowanych jako warianty typowe, opracowaniu instrukcji montażu i użytkowania, a także na ocenie zmontowanej konstrukcji rusztowania przez uprawnioną organizację.