Kilka słów o rusztowaniach warszawskich

Rusztowania budowlane są niezbędne do wykonania niektórych prac. Najprostsze z nich, o budowie rurowo-złączkowej, to sprzęt, który królował na budowach kilka dekad temu. Współczesne rusztowania budowlane to nowoczesne i funkcjonalne konstrukcje, które na dużych, profesjonalnych budowach wyparły stare rusztowania warszawskie. Jednak te drugie wciąż jeszcze można spotkać na mniejszych budowach.

Czy rusztowania warszawskie są bezpieczne?

Rusztowania warszawskie nie nadają się do budowania nowoczesnych, wysokich budynków. Cały czas są jednak chętnie wybierane do prostych prac budowlanych na niewielkich wysokościach. Dlaczego? Ich główną zaletą jest prostota: łatwo się je montuje i demontuje, nie sprawiają problemów z transportem czy magazynowaniem. Elementy rusztowania warszawskiego są lekkie, wygodnie więc używa się ich na budowie. Lekkość nie wpływa jednak na ich stabilność – niewielkie konstrukcje są bezpieczne dla pracowników. Tym, co jednak decyduje o ich ogromnej popularności, jest fakt, że ich obsługa nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Dlatego też rusztowania warszawskie są chętnie wynajmowane nie tylko przez firmy budowlane, ale także przez prywatne osoby, które budują lub remontują dom jednorodzinny.

Elementy rusztowania warszawskiego

Rusztowanie warszawskie składa się z kilku podstawowych elementów, które montuje się bardzo intuicyjnie: ramka cała, ramka połówka, poręcz, podest (z włazem lub bez niego), stężenia, kotwy, drabinki i stopki. Przy prostych pracach osoby wynajmujące rusztowania czasami nawet nie montują drabinek. Jest to oczywiście tańsze rozwiązanie, jednak może skutkować wypadkiem oraz karą – prawo wymaga ich stosowania. Montaż rusztowania warszawskiego nie wymaga zastosowania dodatkowych elementów, jednak potrzebne jest do niego trochę siły. Prawo zezwala na montaż rusztowań warszawskich do wysokości maksymalnie 8 m, tak więc są one przydatne tylko do prostych prac. Łatwość zastosowania tego rozwiązania sprawia, że rusztowania warszawskie cały czas są chętnie używane.