Na co zwracać uwagę przy kupnie rusztowania?

Długotrwały remont lub renowacja budynku mogą oznaczać, że kupno własnego rusztowania będzie bardziej opłacalne niż jego wynajem. W niektórych przypadkach szczególne znaczenie ma elastyczność dysponowania rusztowaniem i możliwość rozciągnięcia prac w czasie bez ponoszenia kosztów w te dni, gdy rusztowanie „stoi”. Zakup własnego rusztowania pozwala także uniknąć zagadnienia kaucji czy innych dodatkowych zabezpieczeń. Trzeba jednak pamiętać o kosztach związanych z utrzymaniem, konserwacją i przechowywaniem rusztowania, dlatego mimo wszystko jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób, które planują wiele projektów budowlanych.

Co jest istotne przy zakupie rusztowania?

Najważniejszą kwestią dotyczącą zakupu rusztowania jest konieczność oszacowania obciążenia, jakiemu będzie ono poddawane. Orientacyjną wartością, jaką należy przyjąć dla większości rusztowań, jest 200 kg/m2. W przypadku większych ciężarów, konieczna jest konsultacja ze specjalistami od sprzedaży rusztowań. Zasięgnięcie fachowej porady pozwoli uniknąć groźnych sytuacji podczas pracy. Konstrukcja musi ponadto spełniać normę bezpieczeństwa PN-M-49000, co powinno być poparte stosownym certyfikatem.

Czym mogą różnić się między sobą rusztowania?

W zależności od typu planowanej pracy, trzeba wybrać rusztowanie o kotwieniu przyściennym, które opiera się wyłącznie na podłożu, lub ściennym, przymocowanym do ściany i przenoszącym na nią część obciążenia. Należy również zdecydować pomiędzy rusztowaniem stabilnym, które pozostanie nieruchome, a wyposażonym w koła z hamulcami rusztowaniem jezdnym. Szczególnym rodzajem jest natomiast rusztowanie kominowe, które umożliwia wykonywanie prac nawet na mocno nachylonych dachach. Poza placami budów rusztowania wykorzystywane są także do wznoszenia scen i estrad.