Odzież robocza do pracy przy rusztowaniach

 

Do pracy na rusztowaniach, ale też do montażu rusztowania, wymagana jest specjalistyczna i ochronna odzież robocza. Jest to uwzględnione w normach i dyrektywach europejskich, określających zasady BHP. Odzież robocza powinna mieć wysoką jakość i zapewniać bezpieczną oraz komfortową pracę. Ochronne ubrania wyróżniają się wysoką wytrzymałością i trwałością.

Materiał

Odzież robocza do pracy przy rusztowaniach musi być wykonana z materiałów znakomitego gatunku. Nie może krępować ruchów ani przyczyniać się do niebezpiecznych zdarzeń. Spełnia funkcję ochronną i zabezpieczającą robotnika przed różnymi zagrożeniami. Wysokiej jakości ubrania służą mu przez długi czas. Na rynku można spotkać odzież roboczą, która jest wykonana z bawełny z domieszką syntetyku, różnych tkanin materiałowych o wielu fasonach i kolorach. Mogą być to ubrania dwuczęściowe lub jednoczęściowe kombinezony. Wszystko zależy od specyfiki pracy i wygody użytkownika, a także pory roku. Na okres zimowy oferuje się serie ocieplane. Odzież ochronna jest wykonana z tkanin o właściwościach antystatycznych, bezpyłowych i odpornych na chemikalia.

Części garderoby

Praca przy rusztowaniach wymaga dobrania odpowiedniej odzieży ochronnej. Przepisy regulują używanie środków ochrony indywidualnej. Dlatego przy pracach budowlanych obowiązkowy jest m.in. kask. Jest stosowany po to, by chronić głowę pracownika. Kask skutecznie zabezpiecza przed urazami mechanicznymi czy spadającymi przedmiotami. Taki wysokiej jakości jest wyposażony w odpowiednio dostosowany system wentylacji. W większości kaski ochronne można połączyć z nausznikami, okularami czy goglami. Do roboczych ubrań należą funkcjonalne bluzy, bezrękawniki z multifunkcyjnymi kieszeniami lub ocieplane na zimę. Spodnie do pracy występują w dwóch wersjach – do pasa i ogrodniczki. Ważne jest by były ergonomiczne i miały dużo kieszeni. W okresie zimowym pracownicy powinni mieć zapewnione wodoodporne kurtki. Na rusztowaniu przydadzą się fartuchy materiałowe oraz odzież przeciwdeszczowa jak peleryna czy ponczo.

Posted in: