Rusztowania budowlane – kupić czy wynająć?

Rusztowania to obowiązkowy element na wyposażeniu każdego placu budowy. Tego typu konstrukcje wykorzystywane są przede wszystkim podczas remontów, konserwacji oraz wznoszenia nowych obiektów. Przedsiębiorcy, którzy nie posiadają własnych rusztowań, często stają przed trudnym wyborem – lepiej je kupić, czy wynająć? Omawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Zalety i wady kupna rusztowań budowlanych

Posiadanie rusztowania na własność to wygodne rozwiązanie, na które decyduje się duża część przedsiębiorstw – zwłaszcza tych dużych. Prywatny sprzęt pozwala zachować ciągłość w realizacji zleceń oraz daje pełną dowolność w sposobie jego używania. Rusztowania można przenieść na kolejną budowę lub odnająć – jeżeli nie są chwilowo potrzebne. Ich właściciele nie muszą również martwić się o kary pieniężne za uszkodzenie konstrukcji lub jej niewłaściwe użytkowanie. Oczywiście posiadanie rusztowania na własność generuje także wydatki. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością poniesienia dużych kosztów początkowych, związanych z kupnem konstrukcji oraz jej późniejszą konserwacją i magazynowaniem. Z uwagi na stosunkowo dużą cenę na zakup rusztowań decydują się przeważnie duże firmy. Mniejsze, które nie posiadają dużego kapitału, korzystają najczęściej z usługi najmu.

Zalety i wady wynajmu rusztowań budowlanych

Dzierżawa rusztowań cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród właścicieli niewielkich firm budowlanych oraz osób prywatnych. Najemca może każdorazowo dopasować rodzaj rusztowania do prowadzonych prac oraz nie musi martwić się o koszty związane z naprawą, przechowywaniem czy serwisowaniem konstrukcji. Coraz większa ilość firm specjalizujących się w wynajmie rusztowań oferuje również ich dowóz na miejsce budowy oraz montaż i demontaż. Osoby, które zdecydują się skorzystać z tego rozwiązania, otrzymują gotowe narzędzie pracy – dokładnie  wtedy, kiedy go potrzebują. Zanim jednak rusztowanie trafi na plac budowy, najemca musi uiścić kaucję, czyli opłatę będącą zabezpieczaniem na wypadek uszkodzenia konstrukcji. Dodatkowe koszty  generować mogą również wszelkie opóźnienia w pracach remontowo-budowlanych, jednak – w przypadku dobrze spisanej umowy najmu – takie problemy praktycznie nie występują.

Posted in: