Rusztowania też ewoluują!

Osobom spoza branży wydawać by się mogło, że rusztowanie to tylko prosta, metalowa konstrukcja, o której wiele więcej nie można powiedzieć. Jednak to nieprawda. Współczesne rusztowania, w porównaniu z tymi sprzed kilku dekad to prawdziwe majstersztyki. Przyjrzyjmy się, jak ewoluowały one przez lata.

Proste konstrukcje

Kilkadziesiąt lat temu w Polsce rusztowania faktycznie były nieskomplikowanymi konstrukcjami. Na budowach królowały wtedy tzw. rusztowania warszawskie, o bardzo prostej budowie rurowo-złączkowej. Nie dawały one zbyt wielkiego bezpieczeństwa pracownikom, a konstrukcja nie ułatwiała poruszania się po nich, a tym bardziej transportowania materiałów i narzędzi budowlanych. Na Zachodzie pojawiały się już nowocześniejsze konstrukcje i wprowadzano w życie coraz to nowsze przepisy budowlane, by zwiększyć bezpieczeństwo. W Polsce przełom w kwestii rusztowań nastąpił dopiero w latach 90., gdy w kraju zaczęło rozkwitać nowoczesne budownictwo.

Nowoczesne rusztowania

Rozwój kraju od lat 90. wymagał nowych rozwiązań. Bezpieczne i funkcjonalne rusztowania zaczęły być potrzebne nie tylko do budowy nowoczesnych, skomplikowanych wieżowców, ale także do wielu innych, niekoniecznie budowlanych prac. Rynek poszukiwał uniwersalnych rusztowań, które posiadałyby atesty i certyfikaty nowo powstałych instytucji i urzędów budowlanych. Z Zachodu dotarły do nas nowoczesny konstrukcje – rusztowania systemowe. Polskie firmy zaczęły produkować rusztowania na miarę tych z Zachodu, a bezpieczeństwo na budowach i komfort pracy zdecydowanie się poprawiły. Było to możliwe oczywiście dzięki przełomowi w polskiej gospodarce, który umożliwił dostęp do wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych technologii. Zasady montażu rusztowań zostały też zapisane w polskim prawie. Na rynku pojawiły się firmy oferujące wynajem rusztowań i ich profesjonalny montaż. Okazało się, że z usługi tej chętnie korzystają nie tylko profesjonalne firmy budowlane, ale także klienci indywidulani, przeprowadzający remont domu na własną rękę.