Samodzielny montaż rusztowania

Wiele osób, które planują niewielkie prace renowacyjne przy swoim domu, zastanawia się, czy mogą do tego celu wypożyczyć rusztowanie i samemu je zmontować. Jest to możliwe w przypadku niedużych, prostych rusztowań warszawskich. Jednak profesjonalne rusztowania muszą być montowane przez osobę, która posiada wymagane uprawnienia.

Pomoc specjalisty

Profesjonalny montaż rusztowania odbywa się na podstawie przygotowanej wcześniej dokumentacji. Musi być zgodny z dokumentacją techniczno-ruchową, a także planem montażu zawierającym rysunki wykonawcze oraz szkice z zaznaczeniem kotwień i stężeń. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy rusztowania budowlane jest nietypowe. Wtedy wymagany jest montaż zgodny nie tylko z dokumentacją techniczno-ruchową, ale również z projektem, który jest specjalnie przygotowywany dla tego typu konstrukcji. Etapy montażu dla doświadczonego fachowca nie są niczym trudnym. Po zamontowaniu pierwszej kondygnacji całą konstrukcję należy dokładnie wypoziomować. Dopiero wtedy można zająć się montażem kolejnych kondygnacji. Powinno się to robić ze specjalnego pomostu zabezpieczonego poręczami. Podczas budowy konstrukcji należy ją sukcesywnie kotwić i stężać. Monterzy muszą robić to zgodnie z planem załączonym w dokumentacji techniczno-ruchowej lub projekcie. Cały czas, podczas budowy konstrukcji, należy kontrolować pionowe ustawienie kolejnych kondygnacji. Jeśli pojawi się taka potrzeba, należy je korygować.

Przepisy prawa

Osoby odpowiedzialne za projekt rusztowania i jego montaż doskonale znają przepisy prawa dotyczące korzystania z rusztowań. Chociaż złożenie poszczególnych elementów nie jest trudne, przeciętna osoba nie zbudowałaby bezpiecznej i łatwej w użytkowaniu konstrukcji. Stawiając rusztowanie, nawet dość prymitywne, należy także oszacować wygląd najbliżej okolicy, w tym wziąć pod uwagę np. drzewa czy linie energetyczne. Bezpieczne rusztowania to te, które są zamontowane przez doświadczoną i wykwalifikowaną ekipę.

Posted in: