Specyfika i zastosowanie rusztowań platformowych

Rusztowania nie może zabraknąć na żadnym placu budowy. Dzięki nim możliwe jest wykonywanie wielu prac na wysokościach. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów tych konstrukcji, cechujących się odmiennymi cechami użytkowymi i przeznaczeniem. W tym artykule chcielibyśmy dokonać krótkiej charakteryzacji rusztowań platformowych oraz przedstawić przykłady ich zastosowania.

Co wyróżnia rusztowanie platformowe?

Budowlane rusztowania platformowe sprawdzą się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie pracownicy budowlani potrzebują nieco więcej miejsca i przestrzeni podczas prac. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla standardowych typów rusztowań, w których pomosty są bardzo wąskie. Przestrzeń, na której stoją pracownicy, jest maksymalnie ograniczona. Miejsca starcza dla jednej osoby, lekkich materiałów i niewielkiego sprzętu, dlatego też podczas zadań, które wymagają swobodnego przemieszczania się, taka konstrukcja jest niewygodna, a nawet zagrażająca bezpieczeństwu. Wtedy właśnie rozwiązaniem jest rusztowanie wyposażone w platformy o powierzchni minimum kilku metrów kwadratowych. Idealnie nadają się do pracy wymagających od pracowników współpracy, mobilności oraz korzystania z różnych materiałów i sprzętów budowlanych.

Gdzie najczęściej używane są rusztowania platformowe?

Rusztowania platformowe znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. W budynkach najczęściej używane są do przeprowadzania prac związanych z budową stropów. Sporym udogodnieniem są rolki jezdne występujące przy rusztowaniu, które ułatwiają łatwe przesuwanie konstrukcji w dowolne miejsce. W porównaniu ze standardowymi rusztowaniami, które każdorazowego montażu i demontażu, to spora oszczędność czasu i energii.

Składanie i rozkładanie tego typu rusztowań jest dość łatwe i przebiega sprawnie, nie wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi.

Główne zalety rusztowań platformowych – podsumowanie

  • Zapewniają swobodę ruchów i podnoszą bezpieczeństwo realizowanych prac.
  • Przeznaczone są do zastosowania na zewnątrz i wewnątrz budynków.
  • Przestronne platformy pozwalają na ustawienie lekkich materiałów budowlanych czy podręcznych sprzętów.
  • Ułatwiają współpracę między pracownikami.
  • Podnoszą mobilność pracowników i wygodę pracy.
  • Szybki montaż bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.
Posted in: