Specyfika i zastosowanie rusztowań systemowych

Rusztowania to konstrukcje tworzone tymczasowo podczas realizacji prac budowlanych. Umożliwiają sprawne i bezpieczne wykonywanie prac na wysokościach. Wyróżniamy kilka rodzajów rusztowań, w tym tzw. systemowe, którym poświęcony jest ten artykuł. Przedstawiamy w nich najważniejsze cechy oraz przeznaczenie rusztowań systemowych.

Czym się charakteryzują rusztowania systemowe?

Rusztowania systemowe to konstrukcje składające się z modułów, w których połączenia rygli i stężeń znajdują się w stałych punktów, rozstawionych w regularnych odstępach. Podobnie jak wszystkie inne rodzaje rusztowań przeznaczone są zarówno do utrzymywania osób, jak i materiałów i sprzętów podczas realizowanych prac. Co ciekawe, rusztowania systemowe zaliczane są do grupy konstrukcji, które mogą spełniać funkcje zarówno rusztowań roboczych (czyli do prac na wysokościach w budownictwie miejskim i przemysłowym), jak i ochronnych (służące ochronie ludzi i przedmiotów przed upadkiem podczas wykonywania prac wysokościowych).

Rusztowania systemowe – gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?

Z uwagi na fakt, że rusztowania systemowe spełniają zarówno funkcje robocze, jak i ochronne, zakres ich zastosowań jest stosunkowo szeroki. Ze względu na modułową konstrukcję mogą być wznoszone przy okazji realizacji różnych prac budowlanych i nie tylko. Stosowane są przede wszystkim w branży budowlanej, zarówno podczas budowy nowych obiektów, jak i przy pracach renowacyjnych. Sprawdzają się nawet podczas realizacji działań na znacznych wysokościach, np. przy remoncie wież kościelnych. Wznoszone są też przy obiektach o nieregularnych kształtach.

Wynajem i montaż rusztowań systemowych

Wynajmem i montażem rusztowań systemowych (a także innych rodzajów rusztowań) zajmuje się firma Euro-Rusztowania. Wszystkie rusztowania przeznaczone na wynajem podlegają restrykcyjnym przepisom BHP dotyczącym montażu, demontażu, przeglądów oraz eksploatacji. W związku z tym klienci korzystający z usług wynajmu mają pewność, że w ich ręce trafia konstrukcja bezpieczna i w pełni nadająca się do zastosowania.

Posted in: