Zagrożenia przy pracy na rusztowaniu

Zagrożenia, jakie występują przy pracach wysokościowych, np. na rusztowaniach, są często spowodowane nieprawidłowościami przy kolejnych etapach budowy. Wypadki tego typu zdarzają się na szczęście coraz rzadziej. Prawidłowa eksploatacja i fachowy montaż rusztowania w dużej mierze zabezpieczają pracowników przed niebezpieczeństwem.

Czynniki niebezpieczne

Prace z zużyciem rusztowań niosą za sobą ryzyko pewnych zagrożeń. Należą do nich czynniki niebezpieczne jak upadek z wysokości czy uderzenie o nieruchome elementy i części konstrucji. Mogą być to też upadki, które są spowodowane potknięciem się, bądź poślizgiem na pomoście roboczym czy elemencie rusztowania. Często dochodzi do uderzeń lub pochwyceń przez pracujące urządzenia, lub elektronarzędzia. Wypadek może być konsekwencją upadku przedmiotu z wysokości, np. narzędzia czy części rusztowania. W niektórych przypadkach można zostać przygniecionym przez ciężkie elementy. Możliwe jest także porażenie prądem elektrycznym. Zagrożenia są związane także z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, np. podczas prac na otwartej przestrzeni latem lub zimą. Wymuszona, nienaturalna pozycja ciała może również skutkować niebezpieczeństwem.

Najczęstsze błędy

Nieprawidłowa eksploatacja rusztowania często doprowadza do groźnych wypadków i innych niebezpiecznych sytuacji. Już na etapie projektowania rusztowania mogą pojawić się błędy. Nieznajomość warunków usytuowania konstrukcji, np. nośności podłoża jest czynnikiem ryzykownym. Głównymi błędami, jakie pojawiają się przy pracy na wysokościach, są niepoprawne założenia projektu lub nieprawidłowe obliczenia siły odrywającej. Kolejnym może być nieuwzględnienie oddziaływania wiatru. Na etapie montażu rusztowania problemem staje się jego budowa bez projektu lub z elementów wyeksploatowanych czy pochodzących z wadliwego transportu. Błędne posadowienie konstrukcji może prowadzić do tragedii. W czołówce uchybień występują: złe kotwienie, jego brak lub niesprawdzenie jego siły. Brak elementów konstrukcyjnych czy przeciążenie miejscowe konstrukcji także powodują duże ryzyko. Monterzy mają obowiązek przestrzegać zasad BHP przy montażu rusztowania, by nie dopuścić do powstaną niebezpieczeństwa.

Posted in: