Rewolucja XX wieku – początki nowoczesnych rusztowań

Rusztowania zawsze były wykorzystywane przez ludzi, którzy chcieli sięgać wyżej niż pozwalały im na to nogi. Dzięki tym konstrukcjom pomocniczym możliwe było wznoszenie wysokich budowli, świątyń czy teatrów, a także tworzenie malowideł ściennych oraz fresków na sklepieniach. Rusztowania były od zawsze konstrukcjami składających się z różnych elementów, które można było złożyć w całość, a po wykonanej pracy – zdemontować i w razie potrzeby ponownie wykorzystać.


Pierwsze rusztowania były wykonywane z drewnianych pali, gałęzi i kłód, które ludzie znosili z lasów. Rozwój technologiczny, który nastąpił w XX wieku wpłynął także na rusztowania budowlane. Dzisiejsze rusztowania robione są z różnych metali, a do ich montażu wykorzystuje się niezawodne i uniwersalne elementy montażowe.


Powstanie ogólnie obowiązujących standardów i norm


Do początków XX wieku każda firma budowlana wznosiła rusztowania według własnych pomysłów. Nie istniały żadne standardy i normy, które regulowałyby stawianie tych pomocniczych konstrukcji. Dopiero bracia David i Johnes Palmerowie znormalizowali rozmiary elementów konstrukcyjnych oraz wynaleźli nowoczesne złącze, które szybko wyparło stosowane dotąd do łączenia belek sznury. Dzięki ich wynalazkom rusztowania zaczęły być stawiane w szybszym tempie i zwiększyło się ich bezpieczeństwo.


Bracia Palmerowie wymyślili też rusztowania ramowe. Okazało się, że wynalazki tych dwóch pomysłowych braci zrewolucjonizowały rynek rusztowań. Do dzisiaj z ich pomysłów korzysta cały świat.


Nowoczesne rusztowania – z czego powstają?


W dzisiejszych czasach do tworzenia rusztowań wykorzystuje się różne materiały o doskonałych właściwościach. Najczęściej używa się metalu, stali, aluminium i włókna szklanego. Do łączenia ze sobą poszczególnych elementów służą uniwersalne złączki, które przyspieszają ich montaż i pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo.


Współczesne rusztowania muszą spełniać konkretne wymagania i normy. Ustanawia je np. Unia Europejska. Dzięki tym regulacjom coraz rzadziej dochodzi do niebezpiecznych wypadków podczas pracy na takich konstrukcjach.

Posted in: