Co wpływa na nośność rusztowania?

Bardzo ważną cechą każdego rusztowania jest jego nośność, gdyż to od niej zależy, czy prace na wysokości przebiegną sprawnie i bez niebezpieczeństwa dla pracowników. Przekonaj się, jakie czynniki mają wpływ na nośność rusztowań.

Czym jest nośność rusztowania?

Nośność rusztowania to maksymalne obciążenie, jakie może ono udźwignąć bez ugięcia lub uszkodzenia konstrukcji. Obejmuje to zarówno ciężar samego rusztowania, masę pracowników oraz wszystkich materiałów i narzędzi znajdujących się na nim. Wartość nośności zależy od wielu czynników, np. rodzaj materiału użytego do produkcji rusztowania, jego konstrukcja czy sposób montażu.

Materiały i konstrukcja

Czynnikiem wpływającym na nośność danego rusztowania są materiały, z których zostało wykonane. Najczęściej stosuje się rusztowania wykonane z rur stalowych, aluminium lub kompozytów. Istotna jest też konstrukcja. Istnieją różne rodzaje rusztowań, takie jak rusztowania ramowe, modułowe, klatkowe czy szalunkowe. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i wykorzystanie.

Montaż rusztowania

Niezwykle ważne jest, aby rusztowanie zostało prawidłowo zamontowane. To gwarancja jego stabilności i wytrzymałości. Profesjonalne usługi z zakresu montażu rusztowań we Wrocławiu zapewnia nasza firma.

Obciążenie robocze

Kolejnym czynnikiem wpływającym na nośność rusztowania jest jego obciążenie robocze – czyli suma ciężarów wszystkich elementów znajdujących się na rusztowaniu (osób, narzędzi, materiałów budowlanych). Obciążenie robocze nie może przekraczać wartości dopuszczalnego obciążenia podanego przez producenta rusztowania. Należy również pamiętać o tym, że obciążenie robocze może wzrosnąć podczas wykonywania prac budowlanych czy remontowych (np. podczas betonowania) lub w wyniku działania sił przyrody, takich jak wiatr czy śnieg.