Czy szelki bezpieczeństwa są niezbędne przy pracach na rusztowaniach?

Pytanie o to czy pracownicy wykonujący pracę na rusztowaniach muszą być wyposażeni w szelki bezpieczeństwa, pojawia się dość często, dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć aspekty prawne takiej pracy i opisać, kiedy pracownik musi mieć dodatkową ochronę w formie szelek bezpieczeństwa, a kiedy może się bez nich obyć.

Kiedy bez szelek?


Jeśli pracownik pracuje na rusztowaniu, które zostało odpowiednio zmontowane, a na jego powierzchni znajdującej się powyżej 1 metra nad ziemią są zainstalowane balustrady, to nie musi on zakładać dodatkowo szelek bezpieczeństwa. Przepisy precyzyjnie określają jak ma wyglądać taka balustrada. Musi składać się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości przynajmniej 1,1 m oraz krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. W połowie wysokości między poręczą i krawężnikiem musi być umieszczona poprzeczka, która uniemożliwia wypadnięcie pracowników z rusztowania.


Kiedy szelki stają się konieczne?


Jeżeli z jakichkolwiek względów na rusztowaniu nie jest możliwe zastosowanie odpowiednich balustrad, to pracodawca powinien w inny sposób chronić swoich pracowników przed upadkiem z wysokości. Popularnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zastosowanie szelek bezpieczeństwa, do których podczepia się linkę bezpieczeństwa przymocowaną z drugiej strony do stałych elementów konstrukcji rusztowania. Ważne jest także wyposażenie pracowników w hełmy ochronne, które w razie niebezpiecznego upadku ochronią wrażliwą głowę.


Takie środki bezpieczeństwa są również wymagane w sytuacjach, kiedy praca przebiega na rusztowaniach wyposażonych w odpowiednie balustrady, ale pracownik ze względu na rodzaj wykonywanej pracy jest zmuszony do częstego wychylania się poza poręcz balustrady. Przepisy BHP mówią jasno, że praca na wysokości powinna być zorganizowana w taki sposób, żeby pracownik nie musiał wychylać się za poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym akurat stoi.


Szelki bezpieczeństwa z linką są też wymagane, jeżeli pracownik wykonuje pracę na słupach, masztach, konstrukcjach wieżowych, kominach, a także przy rozbiórce rusztowań.

Posted in: