Jak prawidłowo magazynować i przechowywać rusztowania?

Rusztowania tworzą grupę konstrukcji tymczasowych. Dzięki nim możliwe jest wykonanie prac na znacznej wysokości, począwszy od dwóch metrów, a skończywszy na kilkudziesięciu. Wiele uwagi musimy poświecić prawidłowemu montażowi konstrukcji, ale warto też uwzględnić ich prawidłowe przechowywanie po demontażu. Jakie zasady obowiązują podczas magazynowania rusztowań?

Rusztowanie jako funkcjonalna konstrukcja

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie jakichkolwiek prac na wysokości bez udziału rusztowań. Ich charakterystyczna sylwetka to nieodłączna część każdego placu budowy. Spotkamy je podczas robót modernizacyjnych, remontów i wszelkiego rodzaju renowacji. Stosowane konstrukcje pozwalają na otoczenie elewacji budynków o tradycyjnej bryle, ale też tych zbudowanych według niekonwencjonalnych projektów.

Jednak o funkcjonalności rusztowań decyduje nie tylko różnorodność zastosowań, ale też łatwość ich montażu oraz demontażu. Wspomnianą zaletę zawdzięczamy modułowej budowie odpowiadającej za szybką i uproszczoną obsługę rusztowania. Oprócz wszechstronności zastosowań oraz łatwego montażu ważną cechą rusztowań jest możliwość wielokrotnego użycia. Jeśli konstrukcja ma posłużyć dłużej, to niezbędne jest zadbanie o jej prawidłowe przechowywanie.

Dlaczego prawidłowe przechowywanie rusztowania jest ważne?

Prowadzenie prac z wykorzystaniem rusztowań zobowiązuje do przestrzegania przepisów prawa budowlanego odnoszących się do eksploatacji omawianych konstrukcji. Nakazują one, aby bezwarunkowo stosować się do instrukcji producenta w przypadku rusztowań systemowych, a podczas wykorzystywania rozwiązań niesystemowych do indywidualnego projektu. Prace na rusztowaniach możliwe są dopiero po odebraniu ich przez kierownika budowy. Natomiast dalsza eksploatacja wymaga przeprowadzenia systematycznych kontroli ich konstrukcji.

Stosowane procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy wykonują czynności na rusztowaniach lub znajdują się w ich pobliżu. Kierując się względami bezpieczeństwa, należy zadbać także o właściwe przechowywanie i magazynowanie rusztowań.

Po zakończeniu prac konstrukcja powinna być zdemontowana zgodnie z instrukcją. Wszystkie części muszą zostać oczyszczone i skontrolowane pod kątem dalszej przydatności. W przypadku elementów noszących ślady zniszczeń trzeba rozważyć ich naprawę lub wymianę. Następnie posortowane fragmenty zabezpiecza się i przygotowuje do transportu.

Do magazynowania rusztowań wykorzystujemy obiekty zadaszone chroniące ich części przed działaniem czynników atmosferycznych. Elementy rusztowania nie powinny też być składowane bezpośrednio na ziemi, ale przechowujemy je w odpowiedniej izolacji. Wielkość pomieszczenia do składowania rusztowań musi być dostosowana do ich rozmiarów, co w przypadku niektórych konstrukcji może wiązać się poważnymi problemami.

Od warunków magazynowania zależą właściwości rusztowań budowlanych, a więc też gwarancja bezpiecznego użytkowania. Ponieważ nie zawsze możemy dysponować pomieszczeniami o odpowiedniej przestrzeni, to w momencie planowania prac, warto rozważyć możliwość wynajmu rusztowania. Wówczas kwestia poprawnego przechowywania rusztowań spoczywa na wypożyczalni rusztowań. Wraz z wynajmem rusztowań otrzymujemy fachową pomoc w wyborze konstrukcji, której jakość i solidność zapewniają bezpieczne przeprowadzenie wszelkich prac dzięki odpowiednim warunkom przechowywania.