Na co zwracać uwagę przy zakupie rusztowań?

Podczas zakupu rusztowań, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na elementy odpowiedniego zabezpieczenia. Praca na wysokości wiąże się z dużym ryzykiem. Należyty więc mieć pewność, że sprzęt, który dostarczamy pracownikom do użytkowania, w pełni zabezpiecza ich życie i zdrowie.

Dokumentacja i certyfikacja

Po pierwsze przy zakupie sprawdzamy, czy rusztowanie posiada wyczerpującą instrukcję montażu i demontażu oraz informacje na temat parametrów technicznych produktu. Ponadto w dokumentacji technicznej powinien znaleźć się kompletny wykaz elementów rusztowania oraz informacja czy z rusztowaniem można zespalać pomocnicze komponenty, np. daszki ochronne czy wysięgniki.

W Polsce rusztowania muszą spełniać normy bezpieczeństwa PN-M-49000. Certyfikacja i znak jakości to potwierdzenie najwyższej klasy produktu oraz gwarancja jego bezpieczeństwa.  

W tym miejscu warto też zastanowić się chwilę i dopasować rusztowanie do maksymalnego obciążenia, jakim będzie poddawane. Średnia wytrzymałość konstrukcji to około 200kg na metr kwadratowy. Jeżeli prace wykonywane na rusztowaniu będą wymagały lepszych parametrów jakościowych, warto zapytać o radę producenta, który pomoże w odpowiednim doborze rusztowania dopasowanego do charakteru planowanych prac i indywidualnego zapotrzebowania. Wypożyczaniem i sprzedażą rusztowań fasadowych i elewacyjnych na terenie Wrocławia zajmuje się firma Euro Rusztowania.

Niezbędne elementy rusztowań

Każde rusztowanie powinno być wyposażone w poręcz ochronną poszczególnych podestów umieszczoną na wysokości 1,1 m. Do tego obowiązkowo dodaje się do każdej platformy krawężnik o wysokości 0,2 m. Są to wymogi prawne, dlatego brak tych elementów świadczy o niekompletności sprzętu i może nieść ze sobą przykre konsekwencje podczas kontroli nadzoru budowlanego.

Rusztowania można wznosić na podłożu wyrównanym i ustabilizowanym, dlatego nie bez znaczenia pozostają podstawki śrubowe i ich zdolność do maksymalnego wykręcania, która wpływa na stabilność całej konstrukcji i możliwość montażu nawet w trudnym terenie.

Bez względu na to, czy kupujemy, czy wypożyczamy rusztowanie, należy je bezwzględnie jak najdokładniej skontrolować gwarantując tym samym bezpieczeństwo podczas pracy na wysokościach.

Posted in: