Rusztowania a urządzenia transportowe

Duże rusztowania wymagają zamontowania na nich różnego rodzaju wysięgników transportowych, by można było łatwo dostarczać na górę materiały i narzędzia potrzebne przy budowie. Sam montaż rusztowań musi spełniać szereg przepisów prawa, nie inaczej jest z montażem wysięgników. Poznajmy kilka podstawowych zasad montażu urządzeń transportowych.

Wysięgniki transportowe

Wysięgniki transportowe robi się z rur i mocuje do rusztowania przy pomocy złączy. Muszą one być zamontowane w konkretnie do tego celu fragmentach rusztowania. Służą one do przenoszenia materiałów nie cięższych niż 150kg. Tam, gdzie montuje się wysięgniki transportowe, rusztowanie musi być bardzo mocno zakotwione, aby podczas praca wysięgnika nie nadwyrężyła jego struktury. Solidnie zakotwiony musi być również sam wysięgnik. Powinien być zakotwiony w dwóch, lub nawet kilku miejscach.

Kilka słów o odległościach

Przepisy prawa szczegółowo określają odległości, jakie muszą być zachowane przy montażu wysięgników transportowych. Pomiędzy nimi nie powinno być więcej niż 30m. Z kolei odległość pomiędzy bliższym końcem rusztowania a wysięgnikiem transportowym to 15m. Punkt zaczepienia zblocza i poziom pomostu muszą znajdować się od siebie w odległości co najmniej 1,60m. Bardzo ważna jest również kwestia poręczy pośrednich w pionach służących  do transportu. Nie mogą one być rozsunięte na ponad 0,8m. Co dzieje się w wypadku, gdy na rusztowanie trzeba dostarczyć towar ważący więcej niż 150kg? Do tego celu niezbędne jest dobudowanie oddzielnych wież szybowych, które będą przylegać do konstrukcji rusztowania. Wszystkie wciągarki używane na rusztowaniach muszą być dopuszczone do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego. Poprawne zamontowanie urządzeń transportowych wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracowników budowy, ale również na stabilność całej konstrukcji rusztowania. Do montażu rusztowania warto zatrudnić fachową firmę, która zadanie wykona profesjonalnie i zapewni bezpieczeństwo użytkowania rusztowania.