Rusztowanie elewacyjne – na co zwrócić uwagę?

Rusztowania elewacyjne to chyba najczęściej wykorzystywany typ rusztowań. Użytkowane są przy niemal każdej pracy wykonywanej na elewacji budynków tak mieszkaniowych,  jak i firmowych czy instytucjonalnych, a także w trakcie renowacji budynków zabytkowych. Zapewniają one bezpieczeństwo oraz komfort pracy i dostępne są w wielu różnych wariantach i konfiguracjach. Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup czy wynajem rusztowań, podczas wybierania odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Dokumentacja rusztowań elewacyjnych

Oczywiście najważniejsze jest to, aby rusztowanie spełniało normy bezpieczeństwa,  co potwierdzają stosowne atesty i certyfikaty. Bezpieczne rusztowanie elewacyjne powinno posiadać deklarację zgodności z normą PN-M-49000 oraz kompletną dokumentację techniczno – ruchową. W tym miejscu należy również zdecydować się, jakim obciążeniom będą podlegały jego elementy. Standardowo przyjmuje się normę ok. 200kg na metr kwadratowy, natomiast niektóre prace mogą wymagać większego obciążenia. Warto mieć to na uwadze ponieważ takie parametry jak wysokość, sposób kotwienia czy właśnie obciążenie muszą znajdować się w dokumentacji.

Zmienne parametry rusztowania

Poza podstawowymi wymogami przy wyborze rusztowania elewacyjnego powinniśmy zwrócić uwagę na kila zmiennych, które mogą być istotne ze względu na charakter wykonywanych prac. Wysokość rusztowań waha się od 15 do nawet 60m, ważne jest też dobranie bezpiecznych i wygodnych pomostów o odpowiedniej szerokości.  Niebagatelny jest również system w jakim poszczególne elementy są ze sobą łączone. Podobnie jeśli chodzi o stopy gwintowane służące do poziomowania rusztowania – im dłuższe tym większy posiadamy zapas.

Na rynku znajduje się ponad to szeroki wybór dodatkowych elementów rusztowań, takich jak daszki ochronne, wysięgniki służące do transportu materiałów i szereg innych. Taka modułowa budowa pozwoli każdemu skompletować rusztowanie elewacyjne w pełni dostosowane do jego wymagań.