Rusztowanie – jakie wybrać

Roboty remontowo-budowlane prowadzone na większą skalę związane są w dużym stopniu
z wykonywaniem prac na określonej wysokości, czy to przy instalacji sieci elektrycznej, kładzeniu powierzchni dachowej, pracach konstrukcyjnych ścian czy wreszcie przy pracach wykończeniowych, na przykład kładzeniu elewacji, termoizolacji, tynkowaniu itp. Do tego celu wykorzystuje się system rusztowań, na podestach którego pracownicy wykonują określone prace. Zakup rusztowania może być sporą inwestycją, dlatego wiele firm zwyczajnie wynajmuje rusztowania, w celu realizacji poszczególnych zleceń. Wybierając właściwą konstrukcję należy pamiętać o kilku prawidłach, przede wszystkim zaś o dwóch: powinno się dobrać system rusztowania do danej inwestycji i wiedzieć ile wybrać elementów oraz jakie, by wynajęcie rusztowania umożliwiło szybkie i sprawne wykonanie pracy i było ekonomicznie opłacalne. Na początek zajmijmy się systemem konstrukcji. Ten dobiera się do rodzaju wykonywanej pracy i wysokości budynku. Rusztowania rurowe i warszawskie wybierzemy raczej do prac remontowych i remontowo-konserwatorskich na niewielkich wysokościach, pomocne okażą się również w pracach na obiektach jednorodzinnych i niewielkich zabudowaniach przemysłowych i gospodarczych. Do prowadzenia intensywnych prac budowlanych zakrojonych na dużą skalę przy dużej powierzchni wykonywanych robót lepiej jest wykorzystać rusztowania systemowe fasadowe. Jeśli do tego będzie trzeba magazynować na wysokościach materiały budowlane, powinny one mieć dodatkowo stosowną nośność i szersze podesty, aby można było nań dogodnie pracować (do większości prac wystarczy dobrać podest o nośności około 200 kg/m² i szerokości 70-75 cm, składowanie na rusztowaniach cegieł wymaga już nośności około 600 kg/m²). Wysokość konstrukcji dobiera się do wysokości rzeczywistej budynku, niektóre systemy oferują nawet stworzenie rusztowań o wysokości 60 m, ale do prac na wysokości 4 piętra wystarczy zwykle rusztowanie o wysokości całkowitej 15 m.

Wynajem rusztowań: dobór elementów

By wynająć rusztowanie warto przemyśleć, czy będziemy obudowywali konstrukcją całość obiektu, czy też mamy możliwość przeniesienia jej po wykonaniu jednego etapu prac na inną ścianę. Jeśli elementy wybranego przez nas systemu łączy się przy pomocy połączeń zapadkowych, można je szybko rozmontować i od nowa ustawić na kolejnej fasadzie, co zmniejsza nam konieczność wynajęcia dużej liczby elementów składowych konstrukcji. Trzeba jedynie pamiętać, że najlepiej jest przenosić konstrukcję na zbliżone warunki pracy, wszelkie ingerencje w jej kształt (np. przy zastosowaniu rozwiązań nietypowych) wymagają dodatkowych wyliczeń nośności i sił działających wewnątrz całości rusztowania.
W zależności od rodzaju wykonywanych prac trzeba będzie dobrać odpowiedni rodzaj ram (na przykład zamknięte rozkręcane pozwalają na łatwiejszy dostęp i prowadzenie prac z elementem elewacji wystającym do wnętrza rusztowania). Jako stężenia poziome i poręcze wygodnie będzie wybierać taki sam element (zamiast dwóch różnych), zastosowanie ram poręczowych zamiast dwóch niezależnych poręczy umożliwi zrezygnowanie z instalacji stężeń pionowych czy ukośnych. Należy także dobrać  właściwe podesty (tańsze drewniane czy lekkie, stalowe) oraz sposób ich mocowania, w toku prac może się okazać na przykład konieczne zdemontowanie jednego pionu podestu, lepiej to zrobić bez rozbierania całej konstrukcji. Najlepiej więc jest wybrać system rusztowania, który zapewnia największą elastyczność prowadzenia robót przy niewielkiej liczbie elementów, co dodatkowo umożliwi optymalizację jego wykorzystania i kosztów wynajmu rusztowań.