Zalety rusztowań modułowych

Modułowe (systemowe) rusztowania to jedne z najbardziej uniwersalnych rozwiązań tymczasowych konstrukcji do prac na wysokości, jakie są obecnie dostępne na polskim rynku.

Czym są rusztowania modułowe i gdzie się je stosuje?

To stalowe konstrukcje o charakterystycznym, geometrycznym przestrzennym ułożeniu, wykonane z połączeń rygli, stężeń i stojaków. Połączenia są rozmieszczone w równych odległościach co ok. 0,5 m. W zależności od potrzeb umieszcza się na nich podesty i drabinki, ułatwiające przejście z jednego modułu do drugiego. Dzięki możliwościom łączenia modułów, rozbudowa tego rodzaju rusztowania jest niemalże bezproblemowa i możliwa w praktycznie każdym kierunku.

Ta możliwość rozbudowy jest ogromnym atutem, gdy zachodzi konieczność postawienia rusztowania w trudnym terenie, przy budowie skomplikowanych architektonicznie obiektów. Rusztowania systemowe znajdują zastosowanie przy budowach scenicznych, na koncertach, do budowy trybun, przy elewacjach i modernizacjach skomplikowanych brył budowlanych, np. kościołów.

Zalety zastosowania rusztowań systemowych

Bez wątpienia główną zaletą jest możliwości rozbudowy konstrukcji w dowolnym kierunku i do dowolnej wysokości. Nie ma w tym przypadku ograniczeń. Ich montaż jest łatwy i szybki, a sam materiał (stal lub aluminium) jest niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Rusztowaniu nie straszne są niekorzystne warunki pogodowe, ponieważ jego konstrukcja jest bardzo stabilna, zapewniająca bezpieczeństwo pracownikom. Podesty robocze oraz drabinki między poszczególnymi modułami mogą być rozmieszczone tak, aby zapewnić pełny ciąg komunikacyjny. W zależności od klasy rusztowania, możliwe jest stosowanie dużych obciążeń roboczych, np. 200 kg/m2, 450 kg/m2, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy budowach przemysłowych.