Bambusowe rusztowania? W Chinach to norma

Zgodnie z europejskimi standardami rusztowanie to konstrukcja, która musi być stabilna, wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i zapewniająca maksymalne bezpieczeństwo pracownikom. Z tego też powodu największe zaufanie mamy do rusztowań z aluminium lub ze stali. Te materiały uważamy za solidne, trwałe i sprawdzone.

I rzeczywiście tak jest. Znajdują one powszechne zastosowanie zarówno na placach budowy, jak i podczas prac renowacyjnych czy porządkowych wykonywanych na wysokościach. Jednak stal czy aluminium to nie jedyne materiały, z których mogą być tworzone rusztowania. W Chinach wykonuje się je z… bambusa. I chociaż być może dla nas takie konstrukcje nie wyglądają zbyt profesjonalnie, tak naprawdę mogą również zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu pracy.

Chińskie rusztowania z bambusa. Czy są bezpieczne?

Odwiedzając miasta i miasteczka w Chinach nietrudno zauważyć, że na placach budowy czy przy remontowanych obiektach ustawione są charakterystyczne konstrukcje wykonane z bambusa. Jest to surowiec, który od wieków służył do wykonywania rusztowań. I chociaż Chińczycy obecnie mają nieograniczony dostęp do różnych materiałów, to jednak ponadczasowa niezawodność bambusa jest wykorzystywana po dziś dzień. I co ciekawe, bambusowe rusztowania można zauważyć nie tylko przy niewielkich domach, ale nawet przy wielopiętrowych budynkach.

Jako przykład powszechnego zastosowania bambusowych rusztowań można podać Hongkong, gdzie ogromnych drapaczy chmur jest bardzo wiele, ciągle powstają nowe, a te starsze poddawane są renowacji. Przyglądając się temu wielkiemu placowi budowy trudno nie zwrócić uwagi na wszechobecne konstrukcje z bambusa.

Wydaje ci się, że stosowanie bambusowych rusztowań to szaleństwo? Nic bardziej mylnego. Ich powszechne zastosowanie wcale nie wynika z oszczędności czy nieodpowiedzialności tamtejszych inwestorów, ale przede wszystkim z naturalnych właściwości bambusa. Jest to materiał wytrzymały, lekki i odporny nawet na duże obciążenia. Bambusowe rusztowanie pod dużymi obciążeniami nie złamie się, a raczej dojdzie do jego ugięcia. Co więcej, są to konstrukcje tanie, łatwo dostępne (w ciepłych regionach Azji bambus rośnie niemal wszędzie) i biodegradowalne.

Posted in: