Czy rusztowania aluminiowe nie rdzewieją?

Gdy planujemy zakup rusztowań, poza funkcjonalnością i sposobem montażu interesuje nas także ich trwałość. Trwałość rusztowań wiąże się oczywiście z rodzajem materiału, z którego są wykonane. Aluminium kojarzymy często jako materiał mniej wytrzymały od stali, bo wytrzymałość omawiamy zwykle w kontekście obciążeń. Jednak na trwałość materiału wpływ ma wiele różnych czynników, a rusztowania aluminiowe mają tutaj pewną charakterystyczną przewagę: nie rdzewieją.

Rdza – warstwa produktów utleniania żelaza i jego stopów

Terminów „rdza” i „korozja” używamy często jako synonimów, ale trzeba zaznaczyć, że jest to błąd. Rdza jest bowiem niejednolitą warstwą produktów utleniania wyłącznie żelaza i jego stopów w konkretnych warunkach. Rdzewienie to rodzaj korozji żelaza i jego stopów; rdza powstaje w wodzie, wilgotnej atmosferze lub gruncie i zawiera głównie tlenki oraz wodorotlenki żelaza. Rdzą nie nazwiemy zatem warstwy na żelazie, czy np. stali, która powstała w wyniku utleniania w suchych gazach, a tym bardziej warstwy powstałej na metalach nieżelaznych – w tym aluminium. Samo rusztowanie aluminiowe (konstrukcja z aluminium) nie może rdzewieć, przy czym już np. elementy wykorzystywane do łączenia aluminiowych części rusztowania z innych metali owszem. A co z korozją aluminium?

Korozja aluminiowego rusztowania

Korozja jako termin to proces stopniowego niszczenia materiałów, który zachodzi między ich powierzchnią i otaczającym środowiskiem. Aluminium nie może rdzewieć, ale korodować – owszem. Tyle że ma tutaj nad stalą pewną przewagę. Korozja w aluminium zatrzymuje się na pewnej grubości powłoki (to ok. 2,5-4 nm). Warstwa powstała w wyniku korozji chroni kolejne warstwy aluminium przed dalszym korodowaniem, ponieważ gazy i ciecze nie mogą przenikać w głąb. Rusztowania aluminiowe pod względem korozji są zatem trwalsze, bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu, bo nie wymagają żadnych skomplikowanych i uciążliwych zabiegów konserwacyjnych, mogą pracować w wilgotnych środowiskach. Mają też wiele innych zalet, o których opowiadamy w naszych blogowych wpisach.