Instalacje na dachach budynków

Dachy budynków już dawno przestały pełnić tylko funkcje ochronne. Wraz z rozwojem technologii na dachach pojawiają się różnego rodzaju urządzenia, które mają sprawić, że dom będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Właściciele nowobudowanych domów jednorodzinnych korzystają z usług przeróżnych firm, które na dachach instalują im różnego rodzaju anteny, panele słoneczne, odbiorniki i wiele innych urządzeń. Co dzieje się w wypadku problematycznych montaży?

Czasami wystarcza drabina…

Większość firm zajmujących się instalacjami na dachach jest profesjonalnie przygotowana do tego zadania. Posiada odpowiedni sprzęt dobrej jakości, a pracownicy są przeszkolenie nie tylko technicznie, ale również z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Również większość domów i dachów nie jest problematyczna. Czasami aby dostać się na dach wystarcza więc solidna drabina. Pracownik, który ma przy sobie odpowiednie narzędzia może wykonać usługę rzetelnie i szybko. Zdarzają się jednak przypadki, że instalacja jest wyjątkowo problematyczna. Dach ma nietypową konstrukcję, trzeba się na niego dostać od najmniej wygodnej strony, czy ma on nietypowy kształt. Wtedy do wykonania instalacji potrzebne jest profesjonalne rusztowanie.

… a czasem niezbędne jest rusztowanie

Rusztowanie daje pracownikom firmy zupełnie inny komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Pozwala na wygodne poruszanie się wzdłuż fasady i dachu budynku. Dzięki niemu na dachu może pracować kilku instalatorów na raz, a dodatkowo łatwiej im zabrać ze sobą na górę wszelkie niezbędne narzędzia. Firmom, którym takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, nie opłaca się kupować swojego rusztowania. W dzisiejszych czasach możliwy jest wynajem rusztowań wraz z ich montażem i demontażem, dzięki czemu instalatorzy mogą skorzystać z niego tylko wtedy, gdy sytuacja ich do tego zmusza. Firmy instalatorskie współpracujące z wynajmującymi rusztowania najczęściej przed złożeniem zamówienia proszą o poradę, jaki typ konstrukcji będzie dla nich najlepszy do wykonania danego zadania.