Rusztowania ruchome – do jakich prac mogą być wykorzystane?

Istnieje kilka rodzajów rusztowań, które różnią się nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim zastosowaniem. Prawidłowy dobór jednego z nich wpływa nie tylko na wygodę pracowników i sprawność realizowanych przez nich prac, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo, które zawsze jest najważniejsze. Oprócz konstrukcji nieruchomych, które montowane są jednorazowo w wyznaczonym miejscu, stosowane są także rusztowania ruchome, czyli jezdne, które znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest mobilność.

W tym artykule przedstawimy rusztowania jezdne, uwzględniając kwestie takie jak bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz najważniejsze korzyści wynikające z ich użytkowania.

Zastosowanie rusztowań mobilnych

Rusztowania jezdne przeznaczone są przede wszystkim do prac, które wymagają częstego przemieszczenia się z miejsce na miejsce. Najczęściej używane są podczas czynności wykonywanych wewnątrz budynków oraz przy konserwacji. Mogą mieć różną wielkość – od kilkumetrowych przeznaczonych do drobnych prac, po kilkunastometrowe do nieco bardziej złożonych działań.

Rusztowania jezdne podczas drobnych prac wykończeniowych lub remontowych okazują się funkcjonalnym rozwiązaniem przede wszystkim ze względu na mobilność. Możliwość szybkiej zmiany położenia oraz brak konieczności każdorazowego demontażu to ich największe zalety. Transport ułatwia wykonanie z lekkich materiałów, zazwyczaj aluminium, które dodatkowo wykazuje wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, co ma szczególne znaczenie podczas prac wykonywanych na zewnątrz. Odpowiednio dobrane i zamontowane rusztowania jezdne sprzyjają bezpiecznej i wygodnej pracy.

Bezpieczeństwo pracy na rusztowaniu ruchomym

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo rusztowań jezdnych są kółka. Ważne jest przede wszystkim to, z jakiego tworzywa zostały wykonane te niewielkie, ale jakże istotne elementy. Uwzględnić trzeba również szerokość i stabilność pomostu oraz możliwość jego regulacji. Przy wyższych konstrukcjach niezbędne jest zastosowanie bocznych barierek.

Posted in: